Pompa ciepła do domu – dlaczego warto ją zastosować?

Pompa ciepła do domu jest nowoczesnym urządzeniem, które pomoże nam oszczędzić znaczne pieniądze na ogrzewaniu pomieszczeń oraz wody. Jeżeli więc cenisz sobie podejście ekologiczne, które jednocześnie przysparza ci oszczędności to jest to świetne rozwiązanie do twojego domu.

Zalety jakie posiada pompa ciepła do domu

Przedstawmy więc rozmaite pozytywne cechy jakie posiada to nowoczesne rozwiązanie. Pompa ciepła do domu to przede wszystkim znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. W porównaniu ze standardowym kotłem gazowym oszczędności mogą sięgnąć nawet 50 procent. Co ważne koszt instalacji pompy ciepła jest w większości przypadków mniejszy niż wspomnianego wcześniej kotła gazowego. Wiele osób ma pewne obawy co do stosowania gazu w domu, jest to w końcu substancja palna tworząca z tlenem mieszaninę wybuchową. Pompa ciepła rozwiązuje ten problem zapewniając cichą i bezpieczną pracę. Jest to także rozwiązanie uniwersalne, które w łatwy sposób można łączyć z bardzo różnymi systemami ogrzewania, czyli na przykład z ogrzewaniem podłogowym, kaloryferami czy klimakonwektorami. Pompy ciepła do domu idealnie współpracują także z instalacją fotowoltaiczną. Przy instalacji pompy ciepła można również skorzystać z wielu dostępnych programów dopłat do inwestycji ekologicznych, zmniejszających emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń.   

Co charakteryzuje najlepsze pompy ciepła do domów?

Podstawowym narzędziem oceny pompy ciepła jest jej współczynnik efektywności COP (od angielskiego Coefficient of Performance). Czym wyższy jest ten współczynnik tym lepiej i pompa ciepła do domu przyniesie nam większe oszczędności. Sprawdźmy także podstawowe parametry pompy takie jak głośność jej pracy, żywotność czy obecność inteligentnego sterowania i zabezpieczeń chroniących samą pompę oraz instalację grzewczą.