Rury kominowe – czy warto?

Systemy kominowe stanowią tanią i łatwą w montażu alternatywę dla  kominów tradycyjnych, które są ciężkie i częściej wymagają renowacji. Dobór odpowiednich rur kominowych pozwoli nam cieszyć się ciepłem i maksymalnie wykorzystać posiadane urządzenie grzewcze. Takie wsady do kominków pozwalają na modernizację już istniejącego komina, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze. Celem jest oczywiście uszczelnienie komina. Za pomocą wsadu można też dostosować średnicę, tak, aby spełniała wymogi nowego urządzenia. Jeśli zastanawiamy się nad instalacją nowoczesnej kozy, kominka czy pieca, trzeba zapewnić odpowiednią średnicę i wytrzymałość. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nierównymi, starymi kominami, które wymagają konserwacji, możemy zastosować elastyczne rury kominowe (czyli giętkie wsady kominowe). Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie możemy użyć prostych rur.  

Materiały

Aby zagwarantować trwałość i bezpieczeństwo, należy wybrać rury wykonane z odpowiednich materiałów. Najpopularniejsze opcje to rury kominowe wykonane ze:

  • stali węglowej, która ma właściwości kwasoodporne
  • stali nierdzewnej
  • stali żaroodpornej
  • polipropylenu
  •  

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego materiał, z którego wykonane są rury kominowe musi być niepalny. 

Obecnie największą popularnością cieszą się czarne rury kominowe ze stali węglowej, które stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawdzają się w domach utrzymanych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Choć tradycyjnie osoby odpowiedzialne za aranżację wnętrz wolały chować rury pod grubymi warstwami tynku czy cegieł, nowoczesne projekty dążą do wykorzystania estetycznego aspektu systemu grzewczego. Kolor czarny pasuje do bardzo wielu kompozycji, a jednocześnie nie jest zbyt nachalny. Dzięki wykorzystaniu rur kominowych ze stali węglowej możemy stworzyć stylowe i minimalistyczne wnętrze. Piękny i stylowy kominek może stanowić centralny punkt pokoju gościnnego lub sypialni, przykuwając uwagę zarówno domowników jak i gości.